Holokauszt áldozataira emlékeztünk. Holokauszt szó égő áldozatot jelent. A kifejezés alatt arra a népírtásra gondolunk, amelyet a regnáló náci hatalom követett el szerte Európában, így Magyarországon is a zsidó származású emberekkel szemben.
2001 óta április 16-a a holokauszt áldozatainak emléknapja, mert 1944-ben ezen a napon kezdődött a zsidó népesség elkülönítése és negyedekbe költöztetése. A 10.a osztály által szervezett megemlékezés során egy kis felvezetés, gondolatébresztő felelevenítése történt az akkori borzalmas eseményeknek, hallhattuk Kigyósi Virág 10.a osztályos tanuló versbe szedett gondolatait.
Majd Kovács Gábor holokauszt kutató tartott helytörténeti előadást a nácik bevonulása és a zsidó népesség deportálásával kapcsolatban. A történelmi események mély személyességgel szólaltak meg a kaposvári emberek sorsán keresztül. Gábor hozott mutatóba egy kaposvári zsidó személy által viselt eredeti sárga csillagot, egy holokauszt túlélő naplóját is. Majd bemutatója végén fényképekkel illusztrálva mutatta be az áldozatokat, akinek sorsát kutatta az elmúlt 20 évben. Ezzel igyekezett megmutatni, hogy az áldozatok egyszerű emberek voltak, akik kaposváron és a környező településeken éltek, ugyanazokon az utcákon jártak, éltek és szerettek, ahol mi is.
Emlékezni fontos, az emlékezés fáj! De nagyon fontos tudni és emlékezni a borzalmakra, hogy sohase történhessenek ilyen rettenetes dolgok még egyszer.
A 10.a osztály szereplői:
Barta Evelin
Gelencsér Nikolett
Joós Lili
Kigyósi Virág
Orsós Vivien
Osztályfőnök: Pénzes Mária